Eλένη καλημέρα και σε σένα. Σωστά αναλύεις παραπάνω τον τρόπο υπολογισμού των υπερβάσεων. Συμφώνω με τα του 4014 και η ερώτηση δεν ήταν αν δηλώνουμε την υπέρβαση. Σαφώς και τη δηλώνουμε, αλλά παίρναμε τα συμφέροντα επιτρεπόμενα σε σχέση με το ποσοστό υπέρβασης!!! Τώρα όμως, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ που μας λένε πως πρέπει να συγκρίνουμε με τους όρους δόμησης του σήμερα, αυτό αυτόματα δε σημαίνει πως αν έχει αλλάξει ο ΣΔ της περιοχής αλλάζουν ΚΑΙ ΤΑ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ!!! Το ίδιο ισχύει και για την κάλυψη. Όταν έγινε η άδεια μπορεί να ήταν 80% και τώρα να είναι 70! Αυτό δεν το έχω καταλάβει πώς γίνεται.

Μου φαίνεται εντελώς άδικο και όχι σύννομο. ΠΑρόλα αυτά πρέπει να προχωρήσω κάποιες δηλώσεις του 4014 οπότε δεν ξέρω πώς να κινηθώ.

Από την άλλη, φαίνεται παράλογο το να 1) βρούμε τις αυθαιρεσίες βάσει ΟΑ, 2) συγκρίνουμε τα επιτρεπόμενα για το ποσοστό υπέρβασης βάσει σημερινών όρων δόμησης και 3) να βρούμε την κατηγορία βάσει των πραγματοποιημένων! Ισχύει όμως αυτό ή όχι;